„STOP TIR-om na Mazurach” – akcja protestacyjna w miejscowości Zgon: 11 sierpnia 2014
Kolejny punkt zapalny na mapie konfliktów spowodowanych błędną polityką transportową. Mieszkańcy znanej turystycznej miejscowości Zgon (gmina Piecki) wobec braku jakichkolwiek działań władz zaprotestowali w sprawie przecinającego wieś tranzytu samochodów ciężarowych.
„Zgon (źródłosłów nazwy wsi: od zganiania bydła) jest znaną, mazurską miejscowością letniskową, położoną nad jeziorem Mokre, na szlaku rzeki Kurtyni, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – w strefie ciszy. Miejscowość ta słynie nie tylko z walorów przyrodniczych ale także z zabytkowej architektury. Przez sam środek wsi przebiega bardzo ruchliwa droga krajowa nr 58, stanowiąca główny szlak komunikacyjny TIR-ów na Litwę i do obwodu kaliningradzkiego. 40-tonowe składy ciężarowe przejeżdżają przez wieś z prędkością ponad 100 km/h (w miejscowości ograniczenie do 40 km/h). We wsi brak jest na większej długości chodnika, a nawet pobocza (!) Ciężarówki powodują potworny hałas i drgania zabytkowych budynków (kilkanaście 150-letnich chat drewnianych). Jednakże przede wszystkim TIR-y stanowią ogromne zagrożenie dla mieszkańców oraz turystów ” – piszą w komunikacie prasowym organizatorzy protestu.
Mieszkańcy wsi Zgon żądają skierowania tranzytu TIR-ów poza Mazury. Mają nadzieję, że dzięki ich akcji protestacyjnej problem zostanie w końcu dostrzeżony przez organy samorządowe i centralne, w tym GDDKiA.
Kampania „Tiry na tory” kilkukrotnie odwiedziła Mazury. W spotkaniach z dyrekcją oddziału GDDKiA wyraziliśmy stanowczy sprzeciw wobec kierowania tranzytu towarów przez Mazury i zwiększania przepustowości drogi krajowej nr 16. Wzywaliśmy również do zatrzymania likwidacji linii kolejowych przez Mazury i modernizacji istniejących. Najlepszy sposób na zachowanie walorów przyrodniczych Mazur to przeniesienie całości tranzytu towarów z dróg na kolej i ograniczenie ruchu ciężkiego wyłącznie do zaspokajania potrzeb lokalnych. Z kolei w jak najszerszym zakresie powinien korzystać również przemysł drzewny. Przedstawicielka kampanii wzięła udział również w proteście 11 sierpnia.