Jak Szwajcarzy przerzucili tiry na tory.


W Szwajcarii w latach osiemdziesiątych grupa mieszkańców Alp zawiązała organizację Alpen-Initiative. Grupa ta obserwując wpływ wzmożonego transportu drogowego na miejscowe środowisko zaczęła promować alternatywny sposób przewożenia towarów drogą lądową. Jaki? Stare, dobre, linie kolejowe.
 
Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że Szwajcarzy chcieli całkowicie wyeliminować udział ciężarówek z przewozów towarowych, w końcu trakcja kolejowa nie wszędzie dociera. Pomysł Alpen-Initiative opierał się na dwóch równolegle wprowadzanych sposobach odciążania ruchu drogowego:
– przewozie całych tirów na specjalnych wagonach pociągowych.
– przeładunku towarów z ciężarówek do kontenerów, a następnie odbierania ich innym pojazdem z punktu rozładunkowego.

  

Koncepcja powstała w 1989 roku. Początkowo władze się z nią nie zgadzały, jednak po głosowaniu mieszkańców weszła w życie w roku 1994.
 
Przeciwnicy osławionego hasła „tiry na tory” wskazują na to, że wielu przewoźników może nie chcieć samodzielnie zmieniać sposobu przewozu, a zmuszanie ich poprzez np. opłaty za kilometry przejazdu tirem może wpłynąć na gospodarkę. Mimo takiego ryzyka Szwajcaria wprowadziła takie opłaty w 1998. Jak się okazało jej ekonomia z tego powodu nie ucierpiała, a wpływ opłat na wzrost inflacji okazał się wręcz pomijalny.
 
Co więcej, pomysł sprawdził się tak dobrze, że obecnie dwie trzecie szwajcarskiego transportu cargo odbywa się po torach, a kolej towarowa cały czas się rozwija.
 
Czy hasło „Tiry na tory” ma szansę rozwijać się w innych regionach? U sąsiadów Szwajcarii na razie idzie to dużo wolniej. Plany jednak są i przykładowo Włochy zaczynają już eksperymentować z opłatami za transport drogowy. Gdy jednak spojrzymy na kolejowych gigantów, takich jak Chiny, czy Stany Zjednoczone, okazuje się, że udział kolei w spedycji towarów potrafi być naprawdę znaczący i najwyraźniej opłacalny – oba te państwa stale inwestują w dalszy rozwój sieci trakcyjnej dostosowanej do ładunków cargo.
 

Czytaj więcej w auto-strefa.pl „Jak Szwajcarzy przerzucili tiry na tory.”