Nowy terminal CLIP: 10 pociągów dziennie z naczepami intermodalnymi i kontenerami.


Kontenerowy Terminal Intermodalny CLIP II, który w środę otwarto w Swarzędzu pod Poznaniem, zajmuje 10 hektarów, pomieści kontenery o pojemności 4500 TEU i kosztował ponad 100 mln zł.
 
Na inwestycję złożyła się Unia Europejska dzięki Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko w części dotyczącej transportu intermodalnego. To niejedyny międzynarodowy element inwestycji. Przed rokiem akt erekcyjny pod budowę wmurowała holenderska para królewska. Nieprzypadkowo. Swarzędz to punkt zbiorczy, w którym przeładowywane są kontenery z i do portu w Rotterdamie. Nowy terminal jest w stanie obsłużyć 10 pociągów dziennie, co daje imponulącą liczbę 250 tys. TEU rocznie.
 
W środę na otwarciu miał być obecny holenderski ambasador w Polsce, ale utknął w korkach na autostradzie. – Powinien był wybrać kolej – zażartował Wojciech Staniszewski, właściciel CUPT Logistics. – To tylko pierwszy z elementów rozbudowy terminala. W przyszłym roku chcemy skończyć rozbudowę połączenia w kierunku wschodnim. Gdy to się uda, w terminalu w Swarzędzu będziemy dysponowali 15 km torów kolejowych – dodawał.
 
 
Pełen tekst: Rynek Infrastruktury