Chcesz więcej pasażerskich połączeń kolejowych w Twoim regionie?


Wspomóż „Kolej na dobrą kolej”. Podpisz petycję. Kolej na Ciebie.
 
To jest możliwe przy zachowaniu zbliżonego poziomu dopłat z budżetu województw, można znacznie poprawić sytuację podróżnych, zwiększając częstotliwość kursowania pociągów.
 
Pociągi mogą jeździć na liniach głównych co godzinę lub pół, a na pozostałych co dwie – przez cały dzień.
 
„Kolej na dobrą kolej” to szczegółowy plan dla 8 województw, konkretne rozwiązania, włącznie z rozkładami jazdy na rok 2016/2017 i kalkulacjami finansowymi.
 
 
Mapa CZT
 
* „Kolej na dobrą kolej” jest wspólną inicjatywą INSPRO – Instytut Spraw Obywatelskich oraz Centrum Zrównoważonego Transportu
 
 

Czy wiesz, że:
 
– w Polsce jest 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez czynnego połączenia kolejowego. W Czechach jest tylko 1 takie miasto, w Austrii 5, na Węgrzech 6.
 
– udział kolei w przewozach osób spadł w Polsce z 30,6% w 1990 r. do 5,2% w 2010 r.
 
– jednak kolej nie jest przeżytkiem. Koleje niemieckie obecnie przewożą o 24% pasażerów więcej niż 10 lat temu, a brytyjskie aż o 52% – w obu przypadkach najwięcej w swojej historii, jeśli nie liczyć okresów wojen.
 
– nawet w Polsce tam, gdzie kolej jest dobrze zorganizowana, zwiększa przewozy. Na Mazowszu koleje regionalne (KM + WKD + SKM) przewożą o 106% więcej pasażerów niż 10 lat temu.
 
– w Wielkopolsce na lokalnej linii spalinowej Poznań – Wągrowiec zwiększono ofertę 2-krotnie. W efekcie przewozy wzrosły 3-krotnie. Obecnie z przewozów na tej trasie korzysta więcej pasażerów niż w całym województwie podlaskim w ruchu regionalnym.
 
– na linii Kraków – Wieliczka po wprowadzeniu organizacji ruchu zbieżnej z propozycjami CZT (2 składy jeżdżące wahadłowo w takcie co pół godziny) przewozy wzrosły z kilkuset osób do prawie 3 tysięcy dziennie.
 
 
Podpisz petycję. Kolej na Ciebie.