83105 osób wzywa: Tiry na tory!


Dziś (czwartek 26 IV) o 14.00 wiceminister ds. kolejnictwa Andrzej Massel odbierze 83105 podpisów pod petycją „Tiry na tory”, wzywającą do przeniesienia tranzytu towarów przez Polskę z dróg na kolej.


„Polacy nie zgadzają się, żeby ciężarówki stwarzały niebezpieczeństwo w ruchu drogowym i niszczyły drogi. W badaniach przeprowadzonych w toku realizacji kampanii 87 procent respondentów stwierdziło, że idea „tiry na tory” jest Polsce potrzebna, trzy czwarte stwierdziło, że obecne natężenie ruchu ciężarówek zagraża bezpieczeństwu na drogach, a połowa – że osobiście przeżyła niebezpieczną sytuację związaną z ciężarówką” – powiedział przed spotkaniem Wojciech Makowski z kampanii „Tiry na tory”.


„Doceniamy działania władz w zakresie modernizacji niektórych linii oraz wspierania budowy nowych terminali intermodalnych. Nadal jednak nie widzimy żadnego spójnego programu przenoszenia tranzytu na tory. Obłożenie opłatami transportu drogowego i kolejowego jest bardzo nierównomierne. Podobnie jest z nakładami na inwestycje i utrzymanie –  i to od dwudziestu lat. Dlatego transport kolejowy jest niekonkurencyjny. Ostatnio obserwujemy przenoszenie na ciężarówki nawet typowych kolejowych ładunków, jak dostawy miału węglowego do elektrociepłowni. Klucz do zmiany tego stanu ma właśnie minister transportu” – dodał Makowski.


„Oczekujemy powołania rady ds. rozwoju transportu kombinowanego (w którym większość trasy ładunek pokonuje koleją lub żeglugą śródlądową) przy Ministerstwie. W jej skład powinni wejść przedstawiciele Ministerstwa, przewoźników kolejowych, portów, organizacji społecznych oraz eksperci. Taka rada działa np. w Niemczech. Wspólnie należy wypracować zmian w prawie i polityce” – proponują inicjatorzy kampanii.


Próby umówienia się z władzami na odebranie podpisów zajęły osiem miesięcy. Spotkanie miało odbyć się w styczniu, ale wtedy Ministerstwo nie zgodziło się na żadną formę dokumentacji, nawet robienie zdjęć. Teraz zdjęcia będą, ale spotkanie nadal nie jest otwarte dla mediów. Po spotkaniu zostaną wydane wspólne lub osobne komunikaty.


Kampanię społeczną „Tiry na Tory” prowadzą Instytut Spraw Obywatelskich i Federacja Zielonych Grupa Krakowska. Podpisy pod petycją będą zbierane nadal – można je składać na stronie http://www.tirynatory.pl/przylacz-sie/podpisz-petycje/.