Wspólnie z organizacjami pozarządowymi apelujemy do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o rozszerzenie systemu opłat drogowych viaTOLL oraz wprowadzenie norm emisyjnych i paliwowych dla samochodów ciężarowych.

 

„100% tras kolejowych jest objętych opłatami za przejazd, podczas gdy zaledwie 1% dróg publicznych znajduje się w systemie viaTOLL. Upraszczając, pociągi płacą za każdy kilometr użytkowanych torów, a ciężarówki za znikomy fragment przejechanych dróg. Sto do jednego to zdumiewająca dysproporcja. Nikogo nie dziwi, że przewoźnicy kolejowi ponoszą opłaty. Wszyscy uważają to za normalne. Takie same zasady powinny obowiązywać przewoźników transportu drogowego” – stwierdza Piotr Skubisz, ekspert Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO.

 

Rozszerzenie systemu viaTOLL może zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu państwa. W Polsce środki z opłat drogowych są przekazywane są do Krajowego Funduszu Drogowego (KFD). W 2015 roku wpływy z tego tytułu wynosiły około 1,55 miliarda złotych, podczas gdy samo finansowanie systemu poboru opłat za przejazd kosztowało prawie 358 milionów złotych. Warto dodać, że KFD odpowiada m.in. za gromadzenie środków finansowych na budowę i przebudowę tras krajowych.

 

 

 

Logotypy sygnatariuszy.

 

Pełen komunikat prasowy (doc) oraz treść listu otwartego (pdf).


2 komentarze to “Wysłaliśmy list otwarty do wicepremiera Mateusza Morawieckiego”

  1. kiero1 napisał(a):

    Ciężarówki płacą podatki w cenie paliwa,panie specu od wszystkiego.
    P.S. A abonament RTV macie opłacony ? Tak tylko się pytam,jak już przy opłatach jesteśmy.

  2. koment napisał(a):

    Płacą też opłatę drogową – ale na razie tylko za 1% dróg publicznych

User’s Age is:

Leave a Reply