W piątek 28 września zakończyły się konsultacje ws. wypracowania stanowiska Polski wobec wprowadzenia tzw. megaciężarówek – dłuższych i cięższych ciężarówek niż obecnie dopuszczone (o długości nawet do 25.25 m i masie 60 ton). Kampania „Tiry na tory” wezwała Ministra Transportu do zajęcia jednoznacznie negatywnego stanowiska wobec megaciężarówek – nie tylko w Polsce, ale w stosunku do wszystkich propozycji zmierzających do na przekraczanie granic przez te pojazdy.

Kampania „Tiry na tory” nie znalazła ani jednego pozytywnego aspektu wprowadzenia European Modular System (EMS; Ministerstwo tak woli nazywać megaciężarówki). Lista negatywnych skutków zawiera:

 1. Duże koszty dostosowania infrastruktury. Co prawda propozycja zakłada, że nacisk na oś pozostanie taki sam jak przy ciężarówkach obecnie używanych, jednak w miejscach, gdzie liczy się całkowita masa lub długość pojazdu infrastruktura będzie musiała być dostosowana (mosty, tunele, skrzyżowania, miejsca parkingowe). W niewielkiej Estonii koszty te szacowane są na 2 mld euro, w Niemczech wyłącznie koszty adaptacji sieci autostrad federalnych są szacowane na 4-8 mld euro.
 2. Wpływ na konkurencje międzygałęziową – negatywny dla kolei (spadek przewozów, spadek rentowności przewoźników, spadek przychodów PKP PLK). Szacunki dla zachodnioeuropejskich korytarzy prognozują 30% spadek transportu kontenerów koleją przy wprowadzeniu megaciężarówek
 3. Wzrost wolumenu przewozów drogowych prowadzący do wzrostu kongestii odczuwanego przez wszystkich uczestników ruchu
 4. Wzrost emisji CO2 i emisji hałasu (co prawda ilość zanieczyszczeń na jednostkę masy przewożonego towaru spadnie, ale spadek cen wzbudzi więcej ruchu).
 5. Wzrost ilości wypadków i ciężaru urazów (zarówno ze względu ma masę, jak i między innymi większe martwe pole oraz trudności przy wyprzedzaniu).
 6. Spadek subiektywnego poczucia bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, dalszy spadek ich udziału w ruchu.
 7. Wzrost ilości i zaostrzenie protestów związanych z ruchem drogowym postrzeganym jako uciążliwy i niebezpieczny.

Kampania „Tiry na tory” zwraca też uwagę, że pomysł wprowadzenia megaciężarówek został negatywnie oceniony w badaniach opinii przeprowadzonych na zlecenie Kampanii w październiku 2011 roku (przeciw było 69% badanych).


„Sytuacja, w której megaciężarówki byłyby dopuszczane w kolejnych krajach graniczących z Polską, ale zakazane w Polsce byłby niekorzystny dla polskiej gospodarki. Mógłby prowadzić do omijania Polski. Na przykład, pojawiłby się dodatkowy motyw realizowania dostaw morskich dla odbiorców w Czechach przez porty w Niemczech, a nie w Polsce. Oznaczałoby to również, że flota ciężarówek 40-tonowych, którą dysponują polscy przewoźnicy drogowi nie byłaby optymalna w realizowaniu przewozów w całej Europie, kiedy w części krajów standardem stałoby się pojazdy 60-tonowe. Dlatego Ministerstwo nie powinno ograniczać się do przyjęcia negatywnego stanowiska wobec ruchu megaciężarówek w Polsce, ale negatywnie opiniować wszystkie możliwości rewizji dyrektywy umożliwiające megaciężarówkom przekraczanie granic państw członkowskich.” – czytamy w stanowisku Kampanii.

Strona europejskiej kampanii „No Megatrucks”

Stanowisko kampanii „Tiry na tory” ws. European Modular System


5 komentarzy to “Kampania „Tiry na tory” konsultuje megaciężarówki”

 1. Kil napisał(a):

  Chyba najgorsze co może spotkać nasze drogi to te giganty. 

 2. Kiero1 napisał(a):

  http://etransport.pl/wiadomosc
  No i krzyki niewiele pomogły…

 3. tirowiec napisał(a):

   To chyba ta kampania powinna się nazywać osobówki na tory admnistrator tego portalu pwinien 1000 razy postukać się po głowie i pomyśleć zanim założy taką stronę administrator tej strony niech porówna statystki wypadków samochodów osobowych a samochodów ciężarowych i liczbę nietrzeźwych kierowców a kierowców ciężarowych

 4. gość napisał(a):

  Proszę poczytać ile jest wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek , a ile przez osobówki. O tym się już nawet nie mówi bo przecież te liczby są strasznie różne . Mało jest wypadków z udziałem ciężarówek , kierowcy zawodowi wiedzą , że malutkie autka nie mają z nimi szans. 
  Co do pkt.6 . Nie raz widziałem jak stare baby z małymi przechodzą przez ulice o dużym natężeniu ruchu . Przechodzą na swoją odpowiedzialność , a jak coś sie stanie to wina kierowcy . 
  Kierowcy osobówkami nie wiedzą jak to jest być kierowcą i gdy wyprzedzają ciężarówkę nie wiedzą na jakie niebezpieczeństwo się narażają , siebie jak i kierowce . 
  Pkt.5 . Jeśli w Polsce wybudują więcej obwodnic i nie będzie trzeba płacić za drogi krajowe to na pewno nie będzie problemu z wyprzedzaniem . 

  Nie wiem co ta akcja tiry na tory chce osiągnąć . Może powinna się nazywać typu „w kierowce osobówki mózgu trochę włóż.”

User’s Age is:

Leave a Reply