Polecam wszystkim, którzy są przekonani, że obwodnice rozwiązują problem przejazdu tirów przez centra miasta obejrzenie dwóch filmów przesłanych nam z Gliwic.
W Gliwicach tiry jeżdżą przez zabytkowe centrum w ilości ponad 3000 pojazdów na dobę! Gliwice mają obwodnicę, ale Prezydent Miasta odmawia wydania zakazu ruchu Tirów w centrum; przejazd przez obwodnicę wydłuża trasę przejazdu tirów o 15 km. Lepiej więc, by sunęły sznurem przez centrum miasta. Zastępca Prezydenta trzeźwo zauważa, że takie myślenie uwzględnia tylko rachunek ekonomiczny wielkich firm przewozowych, a mieszkańcy i miasto na tym tylko cierpią.

O tym jak szkodliwy może być wpływ tirów mieli okazję przekonać się studenci Wydziału Chemii Politechniki Śląskiej. W Gliwicach jedna z ulic tranzytowych biegnie przy gmachu wspomnianego wydziału. Budynek jest wpisany w rejestr zabytków. W skutek wstrząsów wywołanych przez zmasowany ruch tirów w jednej z sal wykładowych zawalił się sufit. Na szczęście akurat nie było w niej zajęć. To jeden z wielu przykładów wpływu transportu tirami – wpływu nieoczywistego, ponieważ pozornie ruchu na drodze i kondycji budynków nic nie łączy. Prawda jest jednak inna; tiry niszczą również zabudowania, a nawet infrastrukturę miejską.


4 komentarze to “Gliwice pod kołami TIR-ów”

 1. Aaa napisał(a):

  sufit się zawalił bo był źle zrobiony, koło uczelni tiry nie jeżdżą! nie kopiujcie bezmyślnie!

 2. Retyw napisał(a):

  Oto zdjęcie Tira na tle gmachu Wydziału Chemicznego w Gliwicach:
  http://img822.imageshack.us/img822/2133/chemia.jpg
  a to zdjęcie Tira na tle budynku mieszkalnego w centrum Gliwic:
  http://img813.imageshack.us/img813/6103/mieszka

 3. 2jm napisał(a):

  Już wiem dlaczego prezydent Gliwic zlikwidował tramwaje! Bo przeszkadzały TIR-om!

 4. Zwierzetafuterkowe napisał(a):

  Zamiast przenieść się na hodowlę norek, ochronią kilka gatunków! :>

  http://www.pzhipzf.pl

User’s Age is:

Leave a Reply